Pod každým receptem najdete množství pokrmu v mililitrech nebo gramech, energetickou hodnotu (E) v kcal, množství bílkovin (B) v gramech, tuků (T) v gramech, sacharidů (S) v gramech a cholesterolu (chol) v miligramech. Recepty jsou obvykle pro 1 porci.
Pozor! Pokud použijete k přípravě stravy mouku, jíšku nebo bešamel, je nutno snížit množství sacharidů v ostatních potravinách, aby byla dodržena dávka sacharidů.
Abyste měli dobrý start do nového dne, je důležité jej začít snídaní. Níže uvedené recepty jsou časově nenáročné a zpestří vám den. Vedle vysoce ceněných obilovin, jež zvyšují hladinu cukru pomalu, je zařazeno také čerstvé ovoce a mléčné výrobky. Tak po ránu dostane váš organismus pořádnou porci vitamínů a minerálních látek.
V příběhu JE VHODNÁ DIETA MANČINGOVÉ PRO DIABETIKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jitka Holanová.
Dobrý den,
mám kompenzovaný diabetes, užívám perorální antidiabetika. Chtěla bych zkusit detoxikační kůru podle paní Mančingové.
Je tato kůra pro mě vhodná? Děkuji za odpověď. J. Holanová.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Mosnerova P.
Pomazánky jsou neoddělitelnou součástí stravování. Zpestří jídelníček a zasytí.
Pomazánka z makrely
Ingredience: 60 g makrel v tomatu, 10 g rostlinného tuku, 20 g cibule, sůl, citronová šťáva
Postup: Rostlinný tuk utřeme se solí, vmícháme rozmačkané ryby a ušleháme. Přidáme nakrájenou cibulku a citronovou šťávu.
Množství – 90 g, E – 163, B – 9, T – 12, S – 5, chol – 25
Tvarohová pomazánka
Ingredience: 30 g mrkve, 30 g celeru, 50 g dietního tvarohu, 20 ml nízkotučného mléka, pažitka, sůl, citronová šťáva
Postup: Očištěnou mrkev a celer nastrouháme na jemném struhadle. Tvaroh rozmícháme s mlékem, přidáme zeleninu a na drobno nakrájenou pažitku. Osolíme, dochutíme citronovou šťávou a vyšleháme.
Množství – 130 g, E – 123, B – 8, T – 6, S – 8, chol – 5
Masová pomazánka
Ingredience: 50 g telecího masa, 25 g šunky, 2 g hladké mouky, pažitka, sůl, 10 g dia sterilovaných okurek, 1 g hořčice, 10 g rostlinného oleje
Postup: Telecí maso upečeme do měkka. Do šťávy z masa přidáme mouku a za stálého míchání uvaříme hustou kaši. Do vychladlé kaše přidáme rostlinný tuk, pomleté vychladlé maso, mletou šunku, hořčici a nastrouhané okurky. Vše vyšleháme a nakonec přidáme posekanou pažitku.
Množství – 100 g, E – 196, B – 16, T – 14, S – 2, chol – 77
Diabetická dieta je nedílnou součásti léčby cukrovky. Každý cukrovkář by měl být lékařem řádně poučen o potravinách, které jsou pro diabetiky vhodné a které naopak vůbec. Přesto se někteří lidé trápí obavami, zda se správně stravují či zda o svého blízkého, který trpí cukrovkou, správně pečují. Proto níže přikládáme rámcové jídelníčky vhodné pro diabetickou dietu. Od lékaře by měl každý diabetik vědět, kolik sacharidů, tuků a bílkovin by měl za jeden den sníst. Podle množství je pak nutné upravit jídelníček.
U diabetika jak I., tak II. typu je důležitá vyvážená strava po celý den. Nelze se omezit pouze na večeře, ale na kalorický příjem během celého dne. Diabetik nesmí hladovět, doporučuje se tedy často i druhá večeře.
V naší poradně s názvem JE VHODNÁ DIETA MANČINGOVÉ PRO DIABETIKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jitka Holanová.
Dobrý den,
mám kompenzovaný diabetes, užívám perorální antidiabetika. Chtěla bych zkusit detoxikační kůru podle paní Mančingové.
Je tato kůra pro mě vhodná? Děkuji za odpověď. J. Holanová.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.
Stravování podle Mačingové je vhodné i pro kompenzované diabetiky. Důležité je z toho pochopit filozofii dělení jídla a jeho správného načasování. A to se pak dá používat až do konce života.
Zeleninové saláty obohatí masité pokrmy a podpoří trávení.
Okurkový salát
Ingredience: 150 g salátových okurek, ocet, chilli koření, sladidlo, sůl
Postup: Okurku oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle. Ocet promícháme s vodou, sladidlem, solí a chilli kořením. Necháme několik minut odležet a poté nalijeme na okurky a podáváme.
Množství – 150 g, E – 23, B – 1, T – 0, S – 5, chol – 0
Salát ze žlutých paprik
Ingredience: 60 g žlutých paprik, 20 g rajčat, 20 g ředkviček, celerová nať, 3 g oleje, sůl
Postup: Očištěné papriky nakrájíme na tenká kolečka, ředkvičky na plátky a celerovou nať na drobné kousky. Rajčata ponoříme na okamžik do vařící vody, oloupeme je a nakrájíme na plátky. Vše smícháme, osolíme a pokapeme olejem.
Množství – 100 g, E – 51, B – 1, T – 3, S – 5, chol – 0
Hlávkový salát
Ingredience: 30 g hlávkového salátu, 50 g ředkviček, 2 bílky, 2 g oleje, ocet, sůl, nekalorické sladidlo
Postup: Očištěné ředkvičky nakrájíme na jemné nudličky a smícháme se zálivkou připravenou z několika lžic vody, trochy octa, sladidla a soli. Opraný a osušený hlávkový salát urovnáme na talířky, přelijeme zálivkou s ředkvičkami, obložíme nasekanými uvařenými bílky a pokapeme olejem.
Množství – 130 g, E – 57, B – 7, T – 2, S – 3, chol – 0
V příběhu KERBET se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Re:.
Pro diabetika, který potřebuje zhubnout, jsou dobré stránky http://www.kerbet.cz - jídelníčky s výměnnýma jednotkama na celý den i týden, možnost sledovat kolik živin člověk přijal a kolik by jich měl přijmout a dokonce úplně zadarmo.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Ryby by rozhodně na talíři diabetiků neměly chybět. Obsahují prospěšné tuky a ty mořské navíc jód, jsou lehce stravitelné a lahodné.
Hejk na kari
Ingredience: 150 g hejka, sůl, kari, 20 g cibule, česnek, 10 g oleje
Postup: Porce hejka osolíme, vložíme do vymazaného pekáčku, posypeme kari kořením. Přidáme na drobno nasekanou cibuli a utřený česnek, pomažeme olejem a podlijeme trochou vody. Pečeme v troubě do měkka a během pečení můžeme podle potřeby podlévat vodou.
Množství – 170 g, E – 247, B – 28, T – 14, S – 2, chol – 120
Kapr na másle
Ingredience: 150 g kapra, sůl, citron, 10 g másla, pepř, sůl, nové koření, bobkový list
Postup: Porce kapra osolíme, vložíme na rozpuštěné máslo a přidáme koření. Podlijeme vodou a dusíme. Ke konci dušení přidáme šťávu z citronu.
Množství – 160 g, E – 234, B – 24, T – 14, S – 1, chol – 184
Rybí filé na grilu
Ingredience: 150 g rybího filé, sůl, sladká paprika, 5 g oleje, 2 g pažitky
Postup: Porce ryby osolíme a lehce posypeme mletou paprikou. Vložíme do grilu a grilujeme po každé straně 4 minuty. Hotové filé položíme na nahřátý talíř, pokapeme olejem a ozdobíme sekanou pažitkou.
Množství – 150 g, E – 156, B – 25, T – 6, S – 0, chol – 47
Účinek warfarinu významně zvyšuje horečka, průjem, náhlé snížení příjmu potravy (nechutenství, razantní redukční dieta). Pokud pacient prodělal akutní horečnaté onemocnění nebo měl-li průjem a zvracení, měl by se dostavit na kontrolu Quickova testu dříve, než lékař při dřívější kontrole určil.
V příběhu VYŽIVA DIABETIKA PŘED KOLONOSKOPIÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dana.
Dobrý den
dotaz- manžel je diabetik 2 stupně, zítra podstupuje vyšetření kolonoskopií -Dnes při nástupu do zdravotnického zařízení "vyfasoval" cca 60 sáčku cukru jako stravu
na místo oběda svačin a večeře. Upřímně velmi se nad tím pozastavuji i když chápu ,že bez stravy mu hrozí hypoglykemie, ale tento způsob ve mě vyvolává opravdu údiv
prosím o vaši odpověd´ děkuji Dana
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Jiří Vlasák.
Dobrý den,
jsem diabetik (6,8%). Těžko se vyprazdňuji, jak s inzulínem Toujeo, kdy naposledy?
Děkuji
Rychlý vzestup hladiny krevního cukru způsobují: cukr, bílý a tmavý chléb, pečivo z bílé mouky, hotové výrobky z brambor, ovocné šťávy, kompoty, bílá loupaná rýže, těstoviny, běžné sladkosti, velké množství tekutin při jídle.
Pomalý vzestup hladiny krevního cukru způsobují: brambory na loupačku, výrobky z celozrnné mouky, čerstvé neloupané ovoce, zelenina, čerstvé saláty, luštěniny, rýže natural, kysané mléčné výrobky, sladkosti pro diabetiky.
Od lékaře by měl každý diabetik vědět, kolik sacharidů, tuků a bílkovin by měl za jeden den sníst. Podle daného množství je pak nutné upravit jídelníček.
V naší poradně s názvem VELMI TVRDÉ NEHTY NA NOHOU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dana Myšková.
Dobrý den mám příbuzného ( o kterého se částečně starám po smrti jeho matky),je mu
65 roků a má strašne tvrdé nehty na nohou,které nejdou ostříhat ani oštípat kleštičkami.
když jsem volala jeho lékaři poslal mě slušně kamsi,řekl, že ho pošle na kožní,ale nestalo se.Prosím o radu, jak změkčit nehty ,aby šly ostříhat. nemá asi zásady hygieny. Děkuji za radu. Dana
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Na dvacet minut namočit nohy do teplé mýdlové vody. Pak osušit a pomocí pilníku opilovat nehty. Zbytky pak zastřihnout. Neodstraňujte kůžičku po stranách nehtu. Pokud se jedná o diabetika, tak je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo ke zranění. Taktéž i u člověka léčeného léky proti srážení krve. V těchto případech je lepší, když nehty zkrátí pedikérka.
Müsli z ovesných vloček – porce pro 2 osoby, aby vám nebylo smutno
Ingredience: 300 g nízkotučného kyselého mléka nebo jogurtu s obsahem 1,5 % tuku, tekuté sladidlo, 2 malá jablka (cca 200 g), citronová šťáva, 20 g slunečnicových semen, 4 lžíce ovesných vloček
Postup: Kyselé mléko nebo jogurt dáme do misky a smícháme s tekutým sladidlem. Jablka omyjeme, nakrájíme na čtvrtky, odstraníme jádřinec. Čtvrtky nastrouháme na hrubém struhadle a pokapeme citronovou šťávou, aby jablíčka nezhnědla. Slunečnicová semínka a ovesné vločky na sucho opražíme na pánvi. Po zchladnutí je přimícháme k jablkům a mléku či jogurtu. Směs rozdělíme do dvou misek.
Množství – 300 ml, E – 246, B – 10, T – 8, S – 30 (jedna porce)
Fitness snídaně
Ingredience: 125 g jahod, 80 g neslazeného müsli, 1/8 l mléka s obsahem 1,5 % tuku, 0,2 l zeleninové šťávy (možno i mrkvové), 1 lžíce pšeničných otrub, 30 g šunky, 1 vejce, 1 rajče, 1 plátek křehkého rýžového chleba, 1 lžíce nasekané pažitky
Postup: Jahody omyjeme a očistíme, nakrájíme na kousky. Smícháme s müsli a zalijeme mlékem. Pšeničné otruby smícháme se zeleninovou šťávou. Šunku a rajčata jemně nakrájíme, rozšleháme vejce, smícháme se šunkou a na malé teflonové pánvi usmažíme. Usmažené míchané vejce položíme na plátek rýžového chleba a posypeme pažitkou. Směsí müsli s jahodami naplníme misku a podáváme. Podle chuti servírujeme čaj nebo kávu.
Množství – 300 ml, E – 595, B – 32, T – 14, S – 86
V naší poradně s názvem ŠPALDOVÁ MOUKA - JE VHODNA NA DIETU? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie.
Je špaldová mouka vhodná na redukční dietu?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.
Mouka špalda obsahuje stejné množství sacharidů, jako mouka klasická z pšenice. Sacharidy jsou nositelem energie a teprve jejich omezení má redukční účinky. Méně sacharidů v potravě = méně energie = hubnutí. Mouka špalda má ale jednu výhodu oproti klasické pšeničné mouce, a to, že se v těle rozkládá pomaleji a vydrží tak zásobovat tělo energií po delší dobu, a proto je z tohoto pohledu při redukční dietě lepší než mouka pšeničná.
Polévky, ať už slouží jako svačina nebo plnohodnotné hlavní jídlo, můžete připravovat s mnoha obměnami, takže si každý vybere podle své chuti.
Polévka celerový krém
Ingredience: 70 g celeru, 60 g brambor, 50 g nízkotučného mléka, 5 g oleje, sůl, pepř
Postup: Omytý celer uvaříme ve slupce do měkka. Oloupeme, prolisujeme a smícháme s uvařenými, prolisovanými bramborami. Zředíme vývarem z brambor a mlékem, osolíme, opepříme a přivedeme k varu. Před podáváním zjemníme olejem.
Množství – 300 ml, E – 150, B – 4, T – 6, S – 22, chol – 6
Fazolová polévka
Ingredience: 100 g zelených fazolek, 50 g hlávkového zelí, 25 g cibule, 30 g pórku, 2 celerové natě, 10 g rajského protlaku, 5 g oleje, sůl, pepř, česnek, tymián, majoránka
Postup: Očištěnou zeleninu nakrájíme na malé kousky, přidáme vodu, sůl, pepř, olej, koření, rajský protlak. Uvaříme do měkka. Polévka má hustší konzistenci.
Množství – 300 ml, E – 139, B – 5, T – 6, S – 19, chol – 0
Polévka selská
Ingredience: 10 g cibule, 10 g mrkve, 10 g celeru, 50 g rajčat, 5 g oleje, 250 ml masového vývaru, sůl, pepř, 5 g těstovin (lasturek), 15 g čedaru
Postup: Rajčata spaříme vařící vodou, oloupeme a nakrájíme na drobno. Cibuli, celer a mrkev nakrájíme na malé kostičky a prudce osmahneme na oleji. Přiklopíme pokličkou a na mírném ohni podusíme 10 minut. Zalijeme vývarem, osolíme, opepříme a uvaříme do měkka. Před koncem varu přidáme těstovinovou zavářku a hotovou polévku posypeme strouhaným sýrem.
Množství – 300 ml, E – 128, B – 6, T – 8, S – 10, chol – 9
Při dodržování diety byste měli se souhlasem ošetřujícího lékaře snižovat dávku léků na cukrovku. V den vyšetření by se již léky na cukrovku brát neměly. Zde také platí, že tento postup je individuální a neexistuje univerzální návod, jak postupovat.
Níže najdete pár receptů pro ty, kdo se bez kousku masa neobejdou.
Šunkové závitky
Ingredience: 150 g pórku, 20 g šunky, 20 g eidamu, 15 g rostlinného másla, sůl
Postup: Očištěné bílé části pórku svážeme do svazečků, uvaříme v osolené vodě a necháme okapat. Plátky šunky potřeme rozpuštěným rostlinným máslem. Na každý plátek položíme 2 pórky, stočíme a urovnáme na vymaštěnou pánev. Na každý závitek položíme plátek sýra, pokapeme rostlinným máslem a zapečeme.
Množství – 190 g, E – 280, B – 13, T – 20, S – 15, chol – 24
Plněné papriky
Ingredience: 70 g zelené papriky, 10 g cibule, 50 g žampionů, 10 g rostlinného másla, 8 g strouhanky, 25 g eidamu, 10 g anglické slaniny, 50 ml zeleninového bujónu, sůl
Postup: Papriky podélně rozpůlíme, očistíme a povaříme 5 minut v osolené vodě. Scedíme, necháme okapat a urovnáme do zapékací misky. Cibuli a žampiony drobně posekáme a osmažíme na rostlinném tuku. Vmícháme strouhanku, sůl a větší díl nastrouhaného sýra. Naplníme papriky a na každou položíme půl plátku anglické slaniny. Posypeme zbylým sýrem, podlijeme vývarem a pečeme pod pokličkou v troubě cca 20 minut. Poté odklopíme a dopečeme kůrčičku.
Množství – 175 g, E – 294, B – 12, T – 22, S – 15, chol – 23
Karbanátky z cukety
Ingredience: 200 g cukety, 30 g hladké mouky, 2 bílky, 10 g eidamu, 50 g vepřového masa, 10 g oleje, česnek, sůl, majoránka
Postup: Syrovou nastrouhanou a vymačkanou cuketu smícháme s moukou, strouhaným sýrem a bílkem. Přidáme mleté vepřové libové maso, koření a utvoříme karbanátky. Opečeme po obou stranách. Toto jídlo musíte určitě rozchodit!
Množství – 360 g, E – 350, B – 25, T – 16, S – 27, chol – 50
Dáte-li si jednou až dvakrát týdně chutné bezmasé jídlo, dostanete doslova vitamínovou bombu bohatou na minerály a vlákninu, po které neztloustnete. Vhodné jsou luštěniny nebo plněná zelenina jako papriky, cibule, cukety, lilky, kedlubny nebo brambory. Jako náplň se hodí rýže natural, pasírovaná zelenina, houby, hrudkový sýr, směsi z mozzarelly a pšenice nebo luštěnin s česnekem a cibulí. Zelenina má nízký obsah kalorií a sacharidů, takže hurá do toho.
Fazolky v rajčatovém protlaku
Ingredience: 120 g fazolových lusků, 10 g oleje, 8 g rajského protlaku, sůl
Postup: Fazolky uvaříme v osolené vodě do měkka. Scedíme a necháme okapat. Vložíme do rozehřátého oleje, osolíme a osmažíme. Nakonec přidáme rajčatový protlak a znovu osmahneme.
Množství – 140 g, E – 142, B – 3, T – 10, S – 11, chol – 0
Lečo s houbami
Ingredience: 150 g zelené čerstvé papriky, 70 g rajčat, 60 g čerstvých hub, 10 g oleje, 25 g cibule, sůl
Postup: Nakrájenou cibuli zpěníme na oleji, přidáme očištěné nakrájené houby, osolíme a dusíme pod pokličkou, při dušení dle potřeby podléváme vařící vodou. Když jsou houby téměř měkké, přidáme papriky nakrájené na proužky a rajčata rozkrájená na čtvrtky a dodusíme. Podáváme s dušenou rýží.
Množství – 140 g, E – 168, B – 4, T – 11, S – 15, chol – 0
Florentský květák
Ingredience: 120 g květáku, 10 g oleje, česnek, sůl
Postup: Očištěný květák uvaříme téměř do měkka v osolené vodě. Pak ho necháme okapat a rozkrájíme na menší kousky. Na rozehřátém oleji osmažíme utřený česnek, přidáme květák a na mírném ohni usmažíme do měkka.
Množství – 140 g, E – 123, B – 3, T – 10, S – 3, chol – 0
Strava u diabetiků I. typu není stejná jako u zdravých lidí. Vždy je individuální a většinou příprava na výkon (vyprazdňování) proběhne právě v nemocnici za kontroly glykemie, u některých diabetiků je tento postup opravdu nutný.
Přílohy jsou zapotřebí, aby zasytily, a když zvolíte celozrnné varianty, tak zůstanete sytí delší dobu. Stereotypní vařené brambory jako příloha jsou chuťovou pustinou. Sáhněte po alternativních přílohách, jakými jsou třeba domácí bramborové knedlíky, gratinované brambory, doma připravená bramborová kaše, brambory v bujónu, zapečené bramborové pyré, rýže natural, celozrnné těstoviny nebo domácí nudle.
Pohankové placky
Ingredience: 80 g pohanky, 100 ml mléka, ¼ vejce, 5 g hladké mouky, 20 g oleje, 30 g šunky
Postup: Pohanku uvaříme v mléce nebo ve vodě do měkka, okořeníme například česnekem, majoránkou, přidáme vejce, šunku a mouku. Umícháme těsto. Placky pečeme na lívanečníku po obou stranách do zlatova. Jsou vhodné jako příkrm nebo jen se zeleninovým salátem, jako oběd nebo večeře.
Množství – 150 g, E – 385, B – 20, T – 29, S – 67, chol – 146
Bramborové noky
Ingredience: 35 g vařených brambor, 45 g syrových brambor, ¼ vejce, 20 ml mléka, 60 g hrubé mouky
Postup: Syrové i vařené vychladlé brambory nastrouháme. Přidáme vejce, mléko, hrubou mouku a vypracujeme těsto. Nočky vykrajujeme lžící a vhazujeme do vařící osolené vody. Vaříme asi 6 minut. Podáváme k masu nebo se zeleninovými saláty.
Množství – 185 g, E – 320, B – 11, T – 3, S – 61, chol – 95
Italská směs
Ingredience: 60 g kolínek, 50 g čerstvé papriky, 50 g pórku, 30 g mrkve, 20 g oleje, 10 g sterilovaného hrášku, 40 g ementálu
Postup: V osolené vodě uvaříme kolínka, scedíme a necháme je okapat. Papriky očistíme od zrníček, nakrájíme je na nudličky, pórek s mrkví na kolečka. Dusíme v rozpáleném oleji do měkka, přidáme hrášek. Poté vložíme do připravené zeleniny kolínka, promícháme a prohřejeme. Posypeme strouhaným sýrem.
Množství – 260 g, E – 586, B – 20, T – 32, S – 56, chol – 42
Jíst pravidelně 4–6x denně, častěji a menší množství, vyloučit ze stravy lehce vstřebatelné cukry (bílý cukr), jako zdroj energie využívat potraviny obsahující cukr v přirozené formě a škrob (pečivo, těstoviny, rýže, ovoce, zelenina, mléko), snížit příjem celkového množství tuků, upřednostňovat tuky rostlinného původu a nízkotučné mléčné výrobky.
Zavedení inzulinu do léčby při cukrovce má své jednoznačné zdravotní výhody – zlepšuje metabolickou vyrovnanost diabetika, pomáhá předcházet vzniku komplikací hrozících z cukrovky nebo zmírňuje již vzniklé. Inzulin ovlivňuje i jejich subjektivní stav. Diabetici se po zahájení léčby inzulinem cítí mnohem lépe než před ní, ustupuje malátnost a pocit únavy, poruchy spánku, mizí žíznivost i častější močení, velmi často udávají zlepšení psychických funkcí. I ti, kteří se dlouho vyhýbali léčbě inzulinem, oceňují její přednosti a litují, že se na ni nedali přesvědčit už dříve. Na druhé straně jeho podávání ovlivňuje denní režim diabetika, vyžaduje určitou sebekázeň. Podává se před jídlem – rychle účinkující 15–30 minut před jídlem, v případě přetrvávání vyšších glykémií po jídle lze prodloužit tento interval na 45 minut. Podobně je to i u směsí rychle a dlouho účinkujícího inzulinu. Působení dlouho účinkujících inzulinů nastupuje pozvolna, a proto není nutné se po jejich podání najíst, samozřejmě za předpokladu, že diabetik má normální stravovací režim.
Stravování podle Mačingové je vhodné i pro kompenzované diabetiky. Důležité je z toho pochopit filozofii dělení jídla a jeho správného načasování. A to se pak dá používat až do konce života.
Pro diabetika, který potřebuje zhubnout, jsou dobré stránky http://www.kerbet.cz - jídelníčky s výměnnýma jednotkama na celý den i týden, možnost sledovat kolik živin člověk přijal a kolik by jich měl přijmout a dokonce úplně zadarmo.
Dobrý den,
mám kompenzovaný diabetes, užívám perorální antidiabetika. Chtěla bych zkusit detoxikační kůru podle paní Mančingové.
Je tato kůra pro mě vhodná? Děkuji za odpověď. J. Holanová.
dotaz- manžel je diabetik 2 stupně, zítra podstupuje vyšetření kolonoskopií -Dnes při nástupu do zdravotnického zařízení "vyfasoval" cca 60 sáčku cukru jako stravu
na místo oběda svačin a večeře. Upřímně velmi se nad tím pozastavuji i když chápu ,že bez stravy mu hrozí hypoglykemie, ale tento způsob ve mě vyvolává opravdu údiv
Na dvacet minut namočit nohy do teplé mýdlové vody. Pak osušit a pomocí pilníku opilovat nehty. Zbytky pak zastřihnout. Neodstraňujte kůžičku po stranách nehtu. Pokud se jedná o diabetika, tak je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo ke zranění. Taktéž i u člověka léčeného léky proti srážení krve. V těchto případech je lepší, když nehty zkrátí pedikérka.
Mouka špalda obsahuje stejné množství sacharidů, jako mouka klasická z pšenice. Sacharidy jsou nositelem energie a teprve jejich omezení má redukční účinky. Méně sacharidů v potravě = méně energie = hubnutí. Mouka špalda má ale jednu výhodu oproti klasické pšeničné mouce, a to, že se v těle rozkládá pomaleji a vydrží tak zásobovat tělo energií po delší dobu, a proto je z tohoto pohledu při redukční dietě lepší než mouka pšeničná.
koupil jsem si proužky na orientační zkoušku moči.
Jednotlivé hodnoty jsou uvedeny barvou, počínaje údajem negativní - tj. asi OK, v normě.
Ale další barvy jsou doplněny číselným údajem, který je pro laika tajemno.
Dotazuji se co znamená změna v prvním sloupci?
např. bílkovina 0,3/30, nebo glukoza 2,8/50, urobilinogen 17/1, krev ca 5-10, hemoglobin ca 10
U glukozy jako diabetika mám z odběru krve hodnotu 4,3. Čemu odpovídá tato hodnota na proužku?